Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Hibesi Başladı.

2021-10-08 18:05:10 tarihinde yayınlandı.

Turizm, Konaklama, Yiyecek İçecek Hizmetleri sektöründe çalışanlara yönelik, sınav ücretleri EBRD hibe desteğinden karşılanmak üzere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları için başvurular başlamıştır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile  Turizm sektöründeki nitelikli ve belgeli işgücü ihtiyacına yönelik belgeli personellerin yaygınlaştırılması amacı ile bir işbirliği yapılmıştır. İşbirliği kapsamında ülkemizin gelir ve prestij kaynaklarından biri olan Turizm sektörünün düzenlemesi ve geliştirmesine destek olunması ile nitelikli ve belgeli işgücünün yaygınlaşarak turizm sektöründe hizmet kalitesinin artırılması amaçlanmıştır.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) işbirliğinde, EBRD tarafından turizm, konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çalışan bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilmeleri amacıyla sınav ücretlerinin karşılanmasına yönelik hibe desteği verilmektedir.

Sınav Girecek Adaylar İçin Şartlar:


1.
Projeden T.C vatandaşları yalnızca bir kez yararlanabilecektir.
2. Hibeden faydalanma talebi olan adaylardan sınav ücreti talep edilmeyecektir.
3. Gerçekleştirilen sınavlara giren tüm adayların başarılı olma şartı aranmaksızın sınav ücretleri karşılanacaktır.
4. Sınavlardan başarılı olan adayların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi belge masraf karşılığı da proje kapsamında karşılanacaktır.
5. Adaylara toplamda en az 2 sınav hakkı verilecektir.
6. Hibe kapsamında sınava alınacak adaylar için en az bir yıl mesleki deneyim ve tecrübe kaydı istenecektir. Bu kapsamda adayların başvuru evrakları arasında mesleki tecrübelerine ilişkin kanıtlara yer verilecek ve yapılacak izleme ziyaretlerinde bu evraklar kontrol edilecektir. Mesleki tecrübelere ilişkin kayıtlarda SGK kayıtları esas alınacak olup, SGK kayıtlarında ilgili alana ilişkin bir ibarenin bulunmaması durumunda iş yeri referans belgesinin de eklenmesi gerekecektir.

 

Sınavların en geç 25 Kasım 2021 tarihine kadar yapılmış olması şartı ve sınırlı sürede gerçekleştirileceğinden sınav başvurularınızı hızlı bir şekilde TÜRSAB SBM web sayfası Online Başvurular kısmından yapabilirsiniz. 

Başvuru yaparken Geri Ödeme/Teşvik Bilgileri kısmında "EBRD Hibe Fonu Kapsamında" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. 

Hibe ile ilgili detaylı bilgi için: www.myk.gov.tr/turizm  

MYK Hibe afiş